5. 10. 2011
V kynologické literatuře bývá uváděn také jako Rhodesian Lion Dog, Afričan Lion Dog, Afričan Lion Hound, Afričan Bull-Dog nebo Ridgehound. Plemeno bylo vyšlechtěno ke stopování různé jihoafrické zvěře.
Toto plemeno je jeden z nejimpozantnějších honičů vůbec. Ve smečce sleduje stopu a beze strachu zvěř pronásleduje a nahání ji čekajícím lovcům.
Jeho předky byli starobylí psi s pruhem obráceně rostoucí srsti na hřbetě, kteří patřili Hotentotům. Byli používáni zejména k lovu na jihu Afriky. Tyto nezvyklé honiče můžeme vystopovat až do začátku 16. století. Nejspíše se tito honiči vyskytovali však již mnohem dříve. V 17. století, kdy přišli na jih Afriky evropští osadníci, přišli s nimi také větší psi. Na místní psy se dívali jako na škodnou. Teprve po čase si uvědomili, že psi Hotentotů jsou dobře přizpůsobení africkému podnebí, a místo zabíjení je začali křížit. Ten, kdo se o to zejména zasloužil byl Gert Pienaar, který v polovině 19. století získal dva hotentotské ridgebacky. Jmenovali se Rogers a Rinkhals a byli použiti jako základ dalšího chovu.
Ve druhé polovině 20. století navštívil Pienaarovu rodinu misionář reverend Charles Helm a získal tam dva psy, které odvezl na sever. Zde byli psi zapojeni do chovu a jejich potomci si brzy získali oblibu u místních lovců. Zajímavé je, že typická smečka ridgebacků se skládala z pouhých tří psů, kteří se nebáli postavit třeba i pěti lvům. Díky tomuto získali označení "africký lví pes."
Po roce 1920 vznikl první chovatelský klub, který měl plemeno typově sjednotit. Tato práce se dařila a tak už od třicátých let byl rhodéský ridgeback vyvážen do světa. Toto působivé plemeno obvykle žluté až červené barvy srsti se brzy stalo hvězdou výstav na několika kontinentech.
Neobvyklým a typickým znakem plemene je ridge, pruh obráceně rostoucí srsti na hřbetě. Tento znak není však jedinečný, vyskytuje se také u thajského ridgebacka. Dohady o jeho původu se však vedou dodnes.
Rhodeský ridgeback je při lovu velmi tvrdý, ale doma je laskavost sama. Je to pes velmi odvážný, věrný, fyzicky zdatný, citlivý k vlastním lidem a povýšený k cizím osobám. Chce-li někomu dát najevo, že není vítán, učiní tak velice působivým hlubokým vrčením.
Použitá literatura:
MORRIS, Desmond. Psi : encyklopedie více než 1000 psích plemen. Přeložil Richard Podaný. První vydání v českém jazyce. Praha 3 : BB/art s.r.o., 2004. 703 s. ISBN 80-7341-412-0.
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář